Jel jsem se se svou dcerou projet na kole. Probírali jsme všechno možné a přišla řeč i na krajské volby. Tak jsem se ji zeptal, jestli ví, co dělá krajský zastupitel.
Ne.
Aha? Tak to je trochu moje ostuda, když po čtyřech letech neví, co dělá její táta v zastupitelstvu.
Tak jsem v sobě nezapřel učitele a udělali jsme si krátké opáčko, co je to kraj a krajské zastupitelstvo.
Česká republika má celkem 14 krajů, 13 územních celků (jako například královéhradecký) a hlavní město Praha, které má speciální status a funguje zároveň jako kraj i jako obec. Kraje mají vlastní samosprávu, což znamená, že mají právo rozhodovat o vlastních záležitostech, které se týkají správy území a obyvatel. To zahrnuje oblast dopravy, životního prostředí, regionálního ekonomického rozvoje, školství, zdravotnictví a dalších klíčových oblastí.
Kraj tedy zřizuje nemocnice (náš kraj rychnovskou, náchodskou, trutnovskou, jičínskou a královédvorskou), střední školy, spravuje silnice II. a III. třídy (náš kraj cca. 3316 km silnic), kraje spravují a financují sociální služby, kulturní instituce (například muzea a galerie), kraje organizují a financují regionální veřejnou dopravu, včetně autobusových a železničních spojů, kraje často vytvářejí a realizují regionální rozvojové programy a strategie, které mají podpořit ekonomiku, zvýšit zaměstnanost a zlepšit infrastrukturu, v neposlední řadě kraje financují kulturní a sportovní aktivity. Už jen samotný výčet všech věcí, co musí kraj plnit, by zabral celý prostor těchto novin.
A tohle všechno teda musíš dělat? To stíháš? Vždyť většinou někde sedíš a ťukáš něco do PC.
Ne nemusím. Krajský úřad má cca. 500 zaměstnanců a ti si to musí odmakat.
A tak co tedy dělá ten zastupitel?
Krajské zastupitelstvo stojí v čele kraje a je voleno občany kraje. A teď právě budou volby. Zastupitelstvo si po volbách zvolí krajskou radu a rada si zvolí svého šéfa (hejtmana) a ten je hlavním představitelem kraje.
Hejtman, jako že ho můžeme hejtovat?
Ne, hejtman pochází z německého slova Hauptmann a doslovně to znamená hlavní muž. Takže hlavní osoba kraje. Takový generál. A krajský zastupitel se účastní hlasování zastupitelstva (zpravidla 10x ročně), účastní se jednání výborů a komisí, schvaluje rozpočet, tvoří a schvaluje strategické dokumenty, schvalují vyhlášky, kontrolují činnost orgánů kraje, zastupují voliče atd.
A jaké má náš kraj výbory?
Náš kraj má výbor kontrolní, pro dopravu, výbor pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost, pro kulturu a památkovou péči, pro regionální rozvoj, finanční, výbor pro cestovní ruch a mezinárodní spolupráci, výbor pro sport, tělovýchovu a volnočasové aktivity, sociální, zdravotní, výbor pro hospodářský rozvoj a pracovní příležitosti a výbor pro životní prostředí a zemědělství.
A ty jsi byl taky v nějakém výboru? Ve školském?
No, tentokrát jsem si rozšířil obzory, abych nedělal jen školství. Byl jsem předsedou výboru pro cestovní ruch a mezinárodní spolupráci. Na posledním jednání jsme například probírali dotaci na projekt parkoviště na Šerlichu, dotace na údržbu běžkařských tratí u nás v Orlických horách a v Krkonoších, dotaci na koupi rolby ve Vrchlabí, nebo opravu rolby na Deštném a celé období jsme diskutovali o cestovním ruchu v celém našem kraji, o kulturních akcích, o opravách silnic, čerstvě o silnici ve Sněžném, Sedloňově, Bystrém, o dotacích, připravovali jsme odborná stanoviska pro jednání zastupitelstva.
A bavilo tě to? Chceš to ještě dělat?
Bavilo. Aspoň je člověk v obraze, jak ten náš stát funguje. Celé čtyři roky byla s celým zastupitelstvem i s radou skvělá spolupráce, poznal jsem mnoho nových míst v našem kraji a pokud budou lidi ve volbách chtít, abych to dělal i další období, bude mi ctí.