Po 20 letech diskusí ve veřejném prostoru dnes Senát schválil korespondenční volbu. Co to znamená? Volit prostřednictvím pošty je ve většině zemí celkem běžné. V EU tento způsob zavádíme jako jedni z posledních, nemají ho jen 4 země: Chorvatsko, Malta, Estonsko a Francie. Posledně dvě jmenované ale umožňují kompletní volbu přes internet, takže není potřeba korespondenčně.
A jak to tedy bude vypadat v praxi?
- Nerozšiřuje se počet voličů, pouze ti, co mají právo volit a bydlí dočasně nebo dlouhodobě v zahraničí, nebudou muset dalece cestovat, ale budou moci volit korespondenčně.
- Tito voliči budou moci zažádat o korespondenční volbu například datovkou, ověřenou plnou mocí, zmocněnou osobou atd.
- Dostanou identifikační lístek – kód a odkaz, kde si mohou stáhnout volební lístky
- Identifikační kód vloží do obálky a do další obálky vloží volební lístek
- Zašlou volební lístky na zastupitelský úřad, který je bezpečně průběžně shromažďuje.
- Po ukončení hlasování zkontrolují patřičné úřady ID občana, zkontrolují, zda nevolil prezenčně.
- Pokud bylo vše v pořádku, druhou obálku s volebními lístky vhodí do volební urny ke všem volebním lístkům.
- Pak teprve začíná sčítání hlasů všech lístků.
- Svět je rozdělen na 4 volební okresy, 2x evropské země, 1x Amerika, 1x zbytek světa. Podle losu tyto hlasy budou přičteny k větším volebním okrskům v ČR.
A v čem je tedy změna? Doposud museli voliči přijet na zastupitelský úřad hlasovat osobně, což pro řadu z nich znamenalo nákladné cestování na několik dní. Ještě jednou opakuji, tato změna nerozšiřuje počet voličů, kteří dle Ústavy mají právo volit, ale ulehčuje voličům v cizině volit. To se týká například i studentů v Erasmu.
Na závěr díky všem za těch dlouhých 20 let, kteří tento zákon prosazovali a dnes nás opět trochu posunuli do modernějšího světa.
To, že tento zákon nakonec dotáhl Rakušan, je jen shoda náhod.
