Skip to main content
Novinky

Senátorský klub ODS a TOP 09: Novela školského zákona nás dostane do standardů 21. století

Od 29. 11. 2023Žádné komentáře

Na programu 19. schůze horní parlamentní komory byla ve středu například volba členů Rady České televize, návrh zákona o státní sociální podpoře nebo návrh zákona o zdravotnické záchranné službě. Plénum také projednalo důležitou novelu o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury a infrastruktury elektronických komunikací neboli liniový zákon. Senátorky a senátoři dále projednají návrh zákona o dorovnávacích daních pro velké nadnárodní skupiny a velké vnitrostátní skupiny. Očekává se, že bude schůze vícedenní a potrvá až do pátečního dopoledne.

„Školský zákon jsme dlužili už spoustu let a jeho přijetím se v digitalizaci konečně významně posouváme do standardů 21. století. Přijetím se žákům naskytne příležitost k podání hned tří přihlášek na střední školy, a to místo současných dvou. Přihlášky se budou nadále podávat digitálně přes aplikaci s digitální matrikou každého žáka. Školám tak odpadnou někdy zdlouhavé procesy nejrůznějšího žádání o tiskopisy, vysvědčení a podobně. Novela je správným krokem pro moderní a kvalitní vzdělávání, a její příprava se ve spolupráci s ministerstvem školství podařila velmi pružně a efektivně, a to včetně připravované komunikační kampaně pro žáky i školy,” řekl Jan Grulich, místopředseda senátorského klubu ODS a TOP 09. 

„Liniový zákon je jeden z nejdůležitějších zákonů, jenž na půdě Senátu v posledních letech přijímáme. Cílem novely je náš posun z nelichotivého 157. místa v procesu stavebního řízení a urychlení výstavby staveb, klíčových pro rozvoj nezbytné a strategické infrastruktury, ať už energetické nebo dopravní. Nemůžeme stále se slzou v oku koukat na naše polské sousedy a jejich významný posun nejen v dopravní infrastruktuře v posledních letech. Právě tyto konkrétní změny v naší legislativě jsou klíčovým odrazovým můstkem,” řekl Zdeněk Nytra, předseda senátorského klubu ODS a TOP 09.