Skip to main content
Al Capone údajně řekl: S laskavou žádostí dosáhnete hodně, ale daleko více s laskavou žádostí s pistolí v ruce.
 
Školy dlouho laskavě žádaly o pozornost. Beze zbraně v ruce. A dosáhly celkem hodně. Bohužel však celkem hodně pomalu. A pokud znovu vzdělávání zabrzdíme, bude to mít velmi negativní následky pro naši společnost. My totiž nutně potřebujeme konečně zrychlit.
 
Proč si tedy zaměstnanci škol berou zbraň do ruky? (V demokratické zemi je jednou z palných zbraní naštěstí stávka.)
  • Nízké ohodnocení provozních zaměstnanců škol. Například nástupní tabulkový plat kuchařky je nižší než minimální mzda, podobné jsou platy školníků, uklízeček apod. V naší turistické lokalitě, kde každý druhý penzion hledá kuchaře, budou brzy školy bez kuchařek. Upřímně, když každý měsíc připravuji výplaty, stydím se, a to se vážně jim snažím přilepšit, jak to jde. Je nutné zvednout do dvou let platy nepedagogických pracovníků minimálně o 20 % plus inflace.
  • Snižuje se počet proplacených hodin ve školách. V našem případě by hrozilo, že bychom nemohli početné třídy dělit na skupiny, nemohl by náš rodilý mluvčí Mark dělat tandemovou výuku, nemohli bychom dělit třídy na konverzace atd. Nicméně, pro korektnost chci doplnit, že pan ministr tento záměr reviduje, ještě ale neřekl oficiální verdikt.
  • Mění se pravidla pro pedagogické asistenty. Na jednu stranu jsme vyzýváni k inkluzi dětí s různými hendikepy, na druhou se ale bude snižovat počet asistentů na školách. Pro korektnost musím opět dodat, že tato novela ještě není připravena, diskutuje se o ní a ruku na srdce, na některých školách je opravdu nadbytek asistentů a systém rozdělování příliš nefunguje. Novelu to fakt potřebuje, ale hodně připravenou.
 
Tento výčet je velmi zjednodušený, vyjmenoval jsem pouze hlavní body problémů.
 
Stávka je tedy reakcí na dlouhodobé problémy ve vzdělávacím systému. Znáte to. Jednou prostě dojde trpělivost a bouchnou saze. Na druhou stranu si však uvědomujeme, že v této době nelze mít přemrštěné nároky na rozpočet státu, chceme zodpovědné hospodaření a že stávka je krajním řešením této situace.
 
Je to laskavá prosba se zbraní v ruce. Vládo, společnosti, pane ministře, vzdělání musí být naší prioritou. Máme ambici být inovativní spokojenou zemí, bez vzdělání však nebudeme. Nikdy.
 
A že ty saze bouchly, si teď zasloužíme. Minimálně za tu nedůslednou komunikaci v tak důležitých věcech.