Skip to main content
Novinky

Škola, co baví učitele, žáky i rodiče. „Vítězství je fajn, ale přátelství je lepší,“ ví Jan Grulich

Od 19. 12. 202225 ledna, 2023Žádné komentáře

Mít třídu plnou dětí, které baví učení, jsou zvídavé a spokojené – to je sen mnoha učitelů. „Spokojený učitel rovná se spokojené dítě a spokojené dítě rovná se spokojený rodič. A opačně,“ usmívá se Jan Grulich, ředitel základní školy Trivium plus v Dobřanech v Orlických horách.

Jaký má Jan Grulich recept na znovuzrození venkovské školy, která dnes musí zájemce odmítat? Další díl cyklu Recept na život připravila Jiřina Šmídová.

Základní škola v Dobřanech, obci v Orlických horách, zažívá poslední roky doslova boom.

Komenský by měl radost

Zatímco jinde venkovské školičky rok co rok zápasí o existenci, chybí jim žáci i učitelé, tady mě ředitel Jan Grulich provází pyšně po budově, která doslova voní stavební novotou.

Tedy abychom byli přesní, škola tu je už více než 280 let, ale obrovský zájem dětí a rodičů si vynutil přístavbu celého patra.

Jan Grulich tu v lavicích sedával přibližně se 70 spolužáky, na konci devadesátých let minulého století už ale škole hrozilo zavření. Potom však nastal zázračný obrat.

Do dobřanské školy se nehrnou jen další žáci, ale i učitelé. Ty si ovšem ředitel Jan Grulich pečlivě vybírá.

V ředitelně školy místo podobizny prezidenta visí na stěně obraz Jana Amose Komenského. Škola také nese název Trivium a citáty Učitele národů se to po celé škole jen hemží.

Prostý recept „škola hrou“?

Jak tedy zní recept na školu, která baví učitele, žáky i rodiče?

Jan Grulich mi sice žádný návod nedal, ale vím jistě, že z jeho základní školy Trivium v Dobřanech by měl Jan Amos Komenský radost. Protože heslo „škola hrou“ tu platí pro děti i učitele.